Hastalık hastası depresyonun pençesinde

İnternet çağı yeni bir hastalık doğurdu: Siberkondria! Uzmanlara göre, internetten yaptıkları araştırma sonucu ciddi rahatsızlıklarının olduğunu düşünen kişiler, ağır depresyona girme riskiyle karşı karşıya.

Her şeyi internete sorar olduk, hastalığı bile! Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Selvi, araştırmalarda insanların neredeyse üçte birinin, sağlıkla ilgili konularda internette arama yaptıklarının ortaya çıktığını söyledi. Bu durumun son dönemde daha da yaygınlaştığını aktaran Selvi, internetten hastalık araştıran siberkondria vakalarıyla sıkça karşılaştıklarını ifade etti.

En çok kanser soruluyor

Siberkondria hastalarının, basit ağrı, sivilce, küçük şişlik, kızarıklıklarla ilgili internette yaptıkları aramada, çıkan haber ve yorumlarla kendilerine teşhis koyduklarını anlatan Selvi, “Vakitlerinin büyük kısmını internette hastalık araştırarak geçiriyorlar. Baş ağrısıyla beyin tümörü, çarpıntıyla kalp hastalığı, ateşle ağır bulaşıcı hastalıklarının olduğu korkusuyla panik oluyorlar. Kanser, beyin tümörü, AIDS olduklarına kesin gözüyle bakıyorlar” diye konuştu. Selvi, doktorlarını hasta olduklarına ikna etmeye çalışan kişilerin tetkiklere güvenmediğini, çeşitli tedavi yollarını denediklerini bildirdi.

Kendini tedavi etmeye çalışma!

Selvi, son dönemde siberkondria üzerine çalışmalar yürüttüklerini, hastaların genellikle hassas, endişeli, gergin kişiler olduğunun belirlendiğini kaydederek, şöyle devam etti: Kanserler ve bulaşıcı hastalıklar daha çok araştırılıyor. Sağlıklarıyla ilgili kaygıları nedeniyle vücutlarından gelen küçük uyarılara aşırı derecede hassasiyetle cevap veriyorlar. Doktorun güvence vermesine, araştırmalar ve tetkiklerin, kan sonuçlarının normal olmasına rağmen bir küçük belirtiyle internet araştırmasından elde edilen bilgilere daha çok itibar ediyorlar. İntihara giden sonuçlar bile ortaya çıkabiliyor.

 

Kategoriler: Psikiyatri