22.03.2016 tarihinde İMKB Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Konferanstan önce öğrencilerin sürpriz müzik ziyafeti vardı. Bu okulda sanat, bilim ve sporla yakından ilgili birbirinden değerli öğretmenlerin gayretleri ile öğrenciler kendilerini geliştiriyorlar, sanat uğraşıları ile mutlu oluyorlar ve kendilerini “iyi” hissediyorlardı.

Öğretmenlerin özverili ve dinamik çalışmaları, bir okulun/öğrencilerin kaderinin değişebileceğini, öğrencilerin geleceğe endişeyle değil, ümitle ve üretme azmiyle bakabileceklerini göstermesi bakımından oldukça değerliydi.

 

Konferansımızda öncelikli olarak “özgüven” konusunu işledik. Öğrencilerin kimleri model almaları gerektiği, bıkkınlık ve yılgınlıktan nasıl kurtulabilecekleri hakkında bilgiler verdik, hikayeler anlattık.

 

Bu konferans sonunda çok güzel sorular geldi öğrencilerden. Başlangıçta çekingen ama fırsat verildiğinde zeka pırıltılarını görebileceğimiz öğrencilerimizin kaliteli sorularıydı bunlar. Biz de öğrencilerimize faydalı olabildiğimiz düşüncesi ve mutluluğuyla bu soruları cevapladık. İşte örnek sorular.

 

Ailemizle güven sorunu yaşadığımızda bunu nasıl aşabiliriz?

Özgüvenimizi nasıl artırabiliriz?

Çevremizde bize çok olumsuz ve engelleyici mesajlar veriliyor, bunlarla nasıl başa çıkabiliriz?

Bir genci sigaraya veya olumsuz alışkanlıklara iten sebepler nelerdir?

Psikiyatriste ne zaman başvurmalıyız?

Engellerden yılmışsak ve yolumuza devam edemiyorsak neler yapmalıyız?

Öfkemizi nasıl kontrol edebiliriz?

 

Gençler sorularına doğru cevaplar bulabildikleri müddetçe geleceğe ümitle bakabilecekler…