konyatabipodasiToplumsal Travmaları Birlik İçerisinde Atlatacağız

 

Konya Tabip Odası tarafından düzenlenen “Hekimce Söyleşiler” programında bu hafta Toplumsal Travmalar konuşuldu. Konya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. İlhan Çiftçi’nin moderatörlüğünde gerçekleşen programa konuk olan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Selvi, toplumsal travmalar konusunda katılımcılara önemli bilgiler verdi. 15 Temmuz darbe girişiminin ve son zamanlarda yaşadığımız İstanbul ve Kayseri’deki hain terör saldırılarının toplumsal travmalara örnek olduğunu belirten Dr. SELVİ, “Travmaları oluşturanların ilk hedefi güven duygusudur. İnsanların güven duygusunun zedelenmesi ile ortaya çıkan korku duygusu daha sonra öfke ve şiddete dönüşür. Terörün istediği 3K korku, kaos ve kavgadır. Biz bu 3K’dan 1K’ya, kardeşliğe sığınacağız” dedi.

Toplumsal travmanın atlatılabilmesi için birlikte hareket edilmesi ve birlik mesajlarının sıklıkla verilmesi gerekliliğine işaret eden Dr. Yavuz Selvi, farklılıkların zenginlik olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

İnsanlar birlikte hareket etmeyi doğaları gereği daha çok ister. Çünkü bu bireyin bir topluluğa aidiyyet duygusunu daha fazla pekiştirir ve güven verir. İnsan eliyle yaşanan travmalar doğal afetlerden daha zor atlatılır. Travmaların kaynağı, nedeni ve içeriği anlaşılıp, neden sonuç ilişkisi kurulduğunda, travma ile doğru biçimde yüzleşildiğinde ancak sağlıklı bir şekilde atlatılabilir. 15 Temmuz sonrası ülkemizin her şehrinde yapılan demokrasi nöbetleri birlik ve beraberlik duygusunu artırmıştır” dedi.

Kategoriler: Konferanslar