Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde 29.04.2016 tarihinde “Biyolojik Ritim ve Beslenme” Konulu panel düzenlendi.

Yoğun bir ilgi ve katılımın olduğu bu panelde konuşmacılar Beslenme/Diyet ve biyolojik ritim ilişkisini tartıştılar.

Bilimsel Kurulunu Prof. Dr. Zerrin Pelin, Doç. Dr. Yavuz Selvi, Prof. Dr. Reyhan Nergiz Ünal, Öğr. Grv. Utku Çelik,  Arş. Grv. İnci Türkoğlu’nun oluşturduğu ve gün boyu süren programa Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhittin Tayfur, HKÜ Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yasemin Beyhan’da katkı sağladılar.

Programın ilk bölümünde Prof. Dr. Zerrin Pelin biyolojik ritmin nörobiyolojisini anlatırken, Doç. Dr. Yavuz Selvi biyoritim ve psikoloji ilişkisini açıkladı.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Selçuk Üniversitesi Sinirbilim Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Yavuz Selvi, yaptığı konuşmada duygudurum, uyku ve beslenme’nin benzer mekanizmalarla kontrol edildiğini, birindeki bozulmanın diğerlerini de doğrudan etkilediğini ifade etti. Stres hormonları, serotonin, dopamin, melatonin gibi kimyasal ileticilerin depresyon ve kaygı bozukluklarında olduğu kadar uykunun düzenlenmesinde de etkili olduğunu, beslenmenin ise uyku ve duygudurum sorunlarından etkilenen ilk fonksiyonlar arasında olduğunu söyledi.

Ayrıca biyolojik ritimdeki bozulma ve aksamaların, yetersiz uyku hijyeninin, düzensiz uyku uyanıklık döngüsünün hem biyolojik, hem de sosyal ritmi bozarak yeme sorunlarına davetiye çıkardığını sözlerine ekledi.  İç uyaranlar kadar dış uyaranların da beslenme alışkanlıklarını değiştirdiğini bildiren Doç. Dr. Yavuz Selvi son olarak düzenli uyku ve doğru/zamanında beslenme alışkanlıkları ile duygusal hayatın da normal ritmine gireceğini sözlerine ekledi.

Konuşma sonrasında Doç. Dr. Yavuz Selvi’ye katılımlarından dolayı Prof. Dr. Zerrin Pelin tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

ilgi

 

afiş

Kategoriler: Konferanslar