Doç. Dr. Yavuz Selvi, Fatih Kültür ve Eğitim Vakfı’nın “Gençlere Psikososyal Destek” projesi kapsamında, öğrencilere sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı, bağımlılıkların önlenmesi ve koruyucu davranışlarla ilgili bir eğitim verdi.

Karşılıklı etkileşim, soru ve cevaplar şeklinde geçen konuşmasında zararlı maddelerin 1 kez bile kullanılmasının bağımlılığa yol açabileceğini ifade eden Doç. Dr. Yavuz Selvi, hayır diyebilmenin büyük ve çok önemli bir davranış olduğunu ifade etti. Öğrencilere sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin zararları anlatılan seminerde insanların nasıl olup da bu zararları bildiği halde sigaraya başladığı, çevreye ve sağlığına zarar verdiğini göre göre bu maddeleri kullanmaya devam ettikleri örneklerle anlatıldı. Küçük çalışma grupları ile kendilerine arkadaşları tarafından teklif edilen yanlış davranışlara “hayır” diyebilme becerisi pratik olarak gösterildi.

Bağımlılıkta sık olarak arkadaş etkisinin ön plana çıktığı ifade edilen seminerde, ev, yurt, mahalle, kurs, okul arkadaşı, duygusal ilişki kurulan arkadaşların dostça zannedilen ikramlarının bağımlılığa giden yol olduğu anlatıldı.

Ayrıca bazı kandırmaca sözlerin zararlı maddelere giden kapıları açtığı belirtilerek bu sözlere aşağıdaki örnekler verildi.

Bir kez dene,

Hoşuna gitmezse kullanmazsın.

Ben de içiyorum, ben de kullanıyorum. Bir şey olmuyor.

İstediğin zaman bırakabilirsin.

Canın sıkkınsa bir tane al rahatlarsın, yalnızca bir kerecikten bir şey olmaz…

Eğitim semineri öğrencilerin yoğun katılımı ile devam etti ve soru cevaplar bölümü ile sona erdi. fatih1 fatih2

 

Kategoriler: Psikiyatri